Eerste en ruime winst Zeven Pionnen

Uiteindelijk is het 6 – 2 geworden in de eerste competitiewedstrijd van De Zeven Pionnen1 thuis tegen O en O1 uit Kampen. Dat resultaat mag er zijn en was geenszins geflatteerd. De Eper schakers waren een maatje te sterk voor de Kampenaren.

Het begin van de externe SOS competitie van midden en oost Nederland verliep bijna op rolletjes. Hier en daar kregen de Epenaren iets meer dan gedacht, maar daar stond de onnodige nederlaag van Dries Elskamp tegenover. Het bleek de enige verliespartij van de avond te zijn. Dries kreeg een aardige aanval te verwerken. Op het moment dat hij het initiatief overnam en goede kansen leek te hebben, sloeg het noodlot toe. Een gemeen paardvorkje betekende meteen het eind van de partij.

Beter deden het de overige schakers uit Epe, Heerde en Emst. Hans de Goede won al heel snel op de avond enkele pionnen en vervolgens een stuk. Invaller Dirk van der Maarel verscheen wat grieperig aan de start, maar daar was in de partij weinig van te merken. Dirk speelde een verdienstelijke remise. Hij was invaller voor de eveneens zieke David Hovannesian.

Sander Wissink en Henk Abels profiteerden van mindere zetten van hun tegenstander en wonnen gedecideerd. Dat deed ook Luuk de Ruijter aan het eerste bord, tegen een toch geen slechte tegenstander. Die kreeg van Luuk echter vrijwel geen kans. Guido de Romph speelde een vlekkeloze partij en won op het oog als vanzelf. Zo werkt het evenwel in het schaken niet. Maar Guido speelde goed en sleepte geruisloos het punt binnen.

Heel wat meer voeten in de aarde had de partij van Bartelo Oegema. Bartelo kwam eerst iets minder te staan, maar verdedigde zich knap en leek naarmate de partij vorderde zelfs de beste papieren en kansen te hebben. Na een afruil resteerde een eindspel met ongelijke lopers en dat is vaak een voorbode voor remise. Deze partij bleek daarop geen uitzondering.

Met de zege tegen een bepaald geen slechte tegenstander hebben de Epenaren wel voorzichtig een eerste piketpaaltje gezet. De volgende (uit)wedstrijd tegen het heel sterke Bennekom1 kon wel eens meteen beslissend zijn voor het kampioenschap in de eerste klasse C. Maar om nu al over titelaspiraties te speculeren zou wel heel ad hoc en opportunistisch zijn.


Uitslag en stand ronde 4

Partijen in Ronde 4 – 27-9-2022.

1D ElskampF Voogt1-0
2L.G.J. de RuijterH Abels1-0
3B OegemaR Schuring½-½
4B KasteelD.A. van der Maarel0-1
5H LogtenbergChr Kruse1-0
6Z UgljaninB Plooy0-1
7J NijhofR den Uyl½-½
8W DufoorteJ Flierman½-½
9H BusmanJ van Garderen0-1

Rangschikking na Ronde 4 – 27-9-2022 – Layout 1.

PosNaamScoreWrdePrtWRVPrcSTPRBRtgAClByeAMBAZB
1D Elskamp151,540,0431087,50191517730000
2L.G.J. de Ruijter136,039,0321083,31214121740010
3H Logtenberg113,738,01100100,01175315980120
4R Schuring106,837,0312066,7-1181816980010
5B Oegema103,036,0312066,7-1177617490010
6D.A. van der Maarel98,035,0430175,00173015720000
7F Voogt95,734,0320166,7-1164814530100
8H Abels86,533,0403137,50168018340000
9S Wissink83,532,0101050,01218019720030
10K Fiks81,331,0311150,01161816470010
11B Plooy78,530,0421162,50176714920000
12B Kasteel73,729,0320166,71149613000010
13R den Uyl70,728,0202050,00154816330020
14J. Nijhof70,527,0202050,00154515000000
15G de Romph60,726,00000 0 19010040
16Chr Kruse57,725,0310233,3-1137113500100
17H de Goede56,024,00000 0 17670040
18J Flierman55,223,0302133,3-1134714520010
19W Dufoorte53,522,0411237,50129312460000
20D Hovannesian49,021,0201125,00149716090020
21J van Garderen48,320,0310233,3-1111113230100
22Z Ugljanin44,719,0310233,31138115970100
23H.J. van der Vegt42,018,00000 0 15610040
24M.N. Rodewijk39,717,00000 0 13490040
25W Beerthuis39,016,0201125,00120014450110
26H Busman37,015,0410325,00115512080000
27H Schutte31,314,0201125,00124814570020
28E Bastiaannet21,713,020020,00114915000020

Uitslagen en stand na ronde 3

Partijen in Ronde 3 – 20-9-2022.

1B PlooyD Elskamp0-1
2H AbelsR Schuring½-½
3D HovannesianB Oegema0-1
4D.A. van der MaarelH Busman1-0
5K FiksW Dufoorte1-0
6J FliermanJarno½-½

Rangschikking na Ronde 3 – 20-9-2022 – Layout 1.

PosNaamScoreWrdePrtWRVPrcSTPRBRtgAClByeAMBAZB
1D Elskamp115,540,0321083,3-1192717730000
2F Voogt110,039,02200100,00179914530100
3L.G.J. de Ruijter100,238,0211075,00207821740010
4H Abels88,537,0303050,01166018340000
5B Oegema84,536,0211075,0-2181817490010
6R Schuring83,235,0211075,00184916980010
7D.A. van der Maarel78,034,0320166,71173715720000
8B Kasteel75,033,02200100,00166213000010
9H Logtenberg74,732,00000 0 15980120
10S Wissink70,731,0101050,01218019720020
11Chr Kruse69,030,0210150,00145813500100
12K Fiks63,029,0311150,01161816470000
13B Plooy59,528,0311150,01168714920000
14Z Ugljanin58,027,0210150,00153015970100
15R den Uyl54,326,0101050,01160616330020
16G de Romph50,025,00000 0 19010030
17H de Goede48,024,00000 0 17670030
18Jarno47,323,0101050,0-1144715000000
19D Hovannesian42,322,0201125,00149716090010
20H.J. van der Vegt42,021,00000 0 15610030
21M.N. Rodewijk40,020,00000 0 13490030
22W Beerthuis39,219,0201125,00120014450100
23J Flierman35,518,0201125,00140114520010
24H Busman33,017,0310233,3-1122912080000
25W Dufoorte30,016,0310233,3-1123912460000
26H Schutte29,515,0201125,00124814570010
27J van Garderen23,314,020020,0086813230100
28E Bastiaannet17,313,020020,00114915000010

Agenda 2022 – 2023

dinsdag 6 september interne competitie ronde 1
dinsdag 13 Zeven Pionnen2 – O en O2 Overige leden spelen voor de interne competitie (2)
zaterdag 17 open dag kulturhus EGW met stand van schaakclub
dinsdag 20 interne competitie (3)
dinsdag 27 interne competitie (4)

dinsdag 4 oktober Zeven Pionnen1 – O en O1 Overige leden spelen voor de kleine beker
dinsdag 11 interne competitie (5)
donderdag 13 Pallas2 – Zeven Pionnen2
dinsdag 18 interne competitie (6)
dinsdag 25 eerste ronde rapidcompetitie

dinsdag 1 november Zeven Pionnen2 – Apeldoorn4 overige leden spelen voor interne competitie (7)
maandag 7 Bennekom1 – Zeven Pionnen1
dinsdag 8 interne competitie (8)
dinsdag 15 interne competitie (9)
dinsdag 22 interne competitie(10)
dinsdag 29 Zeven Pionnen1 – Apeldoorn2
Pegasus2 – Zeven Pionnen2
overige leden spelen voor kleine beker

dinsdag 6 december interne competitie (11)
dinsdag 13 interne competitie (12)
dinsdag 20 tweede ronde rapid competitie
dinsdag 27 geen schaken

dinsdag 3 januari interne competitie ronde (13)
dinsdag 10 Pegasus1 – Zeven Pionnen1 overige leden spelen voor kleine beker
dinsdag 17 snelschaakkampioenschap
dinsdag 24 interne competitie (14)
dinsdag 31 interne competitie (15)

dinsdag 7 februari Zeven Pionnen2 – MSV1 (Meppel) overige leden spelen interne competitie (16)
dinsdag 14 interne competitie (17)
woensdag 15 Apeldoorn3 – Zeven Pionnen1
dinsdag 21 interne competitie (18)
zaterdag 25 Rapidtoernooi De Zeven Pionnen (onder voorbehoud)
dinsdag 28 interne competitie (19)

dinsdag 7 maart interne competitie (20)
dinsdag 14 Zeven Pionnen1 – ASV3 (Arnhem) overige leden spelen voor de kleine beker
dinsdag 21 Denk en Zet2 – Zeven Pionnen2 overige leden spelen interne competitie (21)
dinsdag 28 interne competitie (22)

dinsdag 4 april finale rapidcompetitie
dinsdag 11 De Cirkel1 – Zeven Pionnen1 (onder voorbehoud)
Zeven Pionnen2 – Zwartewater1 overige leden spelen voor de kleine beker
dinsdag 18 interne competitie (23)
dinsdag 25 interne competitie (24)

dinsdag 2 mei interne competitie (25)
dinsdag 9 interne competitie (26)
donderdag 11 ZZS! – Zeven Pionnen2 (onder voorbehoud)
dinsdag 16 interne competitie (slot van de competitie) ronde 27
dinsdag 23 jaarvergadering
dinsdag 30 mei slotavond met simultaan (onder voorbehoud)


Een nieuw seizoen

Dag heren schakers,

Langzaam maar zeker nadert een nieuw schaakseizoen: 2022 – 2023. De eerste dinsdag van september, de 6e dus, mogen we weer. Van 19.45 uur in kulturhus Eper Gemeentewoning. We hopen iedereen weer in goede gezondheid terug te zien, voor een hopelijk ononderbroken seizoen.

Wie de jaarvergadering heeft gemist: het penningmeesterschap is overgegaan van Sander Wissink naar Bartelo Oegema. Sander blijft lid van het bestuur. Voorts zijn we heel blij met de komst van David Hovannesian als wedstrijdleider. Het jaarlijkse schoolschaaktoernooi wordt georganiseerd door Jan van Garderen. Voorts hebben we als bestuur besloten medio november te bekijken of we ons rapidtoernooi opnieuw kunnen organiseren, liefst met hulp van Harry Logtenberg.

Voor de SOS-competitie zijn twee teams ingeschreven. Het eerste team (met 8 spelers) is opnieuw ingedeeld in poule 1C. Het tweede team is een zestal en is ingedeeld in poule 3C. Het is een conceptindeling en kan dus nog veranderen. Het wedstrijdprogramma volgt begin september. Zodra dat bekend is volgt een nieuwe mail zodat de wedstrijddata in de agenda’s gezet kunnen worden.

Voor de externe wedstrijden zijn achttien spelers beschikbaar, plus één lid die alleen in uiterste nood wil invallen. Gelukkig speelt clubkampioen Luuk de Ruijter opnieuw voor ons in de SOS-competitie en keert ook oud-clubkampioen Guido de Romph terug, vooralsnog enkel voor de externe wedstrijden. Jan van Garderen is teamleider van het tweede team en ondergetekende voor het eerste team.

Poule 1C:                                                    Poule 3C:

Apeldoorn2                                                Apeldoorn4

Apeldoorn3                                                ZZS!2

OenO1                                                        DSG Pallas2

Bennekom1                                                Zeven Pionnen2

Cirkel1                                                         OenO2

ASV3                                                           SV Het Zwartewater1

Pegasus1                                                     Denk en Zet/NGKZ2

                                                                    Pegasus2

Het tweede team heeft dus 8 tegenstanders; het eerste 7. Het is dus vooralsnog niet gelukt allemaal poules met tien teams te formeren. Daarvoor is het aantal aanmeldingen te gering. Wij hebben ons tevens aangemeld voor het organiseren van de laatste gezamenlijke slotronde.

Voorts hebben we ons aangemeld voor de actie RaboClubSupport. In het verleden is deze actie altijd goed geweest voor ongeveer 150 tot 180 euro per seizoen. Volgens de penningmeester staat dat gelijk aan circa 5 euro contributie per lid. Niet onbelangrijk dus. Op de website van de Rabobank staan de criteria. Ieder lid van de Rabobank kan stemmen op een vereniging naar keuze en die stemmen leveren geld op. Je moet wel lid zijn van de bank om te kunnen stemmen en dat kost dan weer niets. Stemmen kan vanaf 5 september tot 28 september.

Namens het bestuur: iedereen tot ziens op dinsdag 6 september in de Eper Gemeentewoning.

Dries Elskamp, voorzitter


Tea Lanchava staat 4 punten af

Damesgrootmeester Tea Lanchava heeft bij een schaaksimultaan in Epe vier punten moeten afgeven. Ze verloor drie maal en speelde tweemaal remise. De overige elf partijen won de bekende vrouwengrootmeester uit Amersfoort.

Het is traditie bij schaakvereniging De Zeven Pionnen om het seizoen af te sluiten met een simultaan. Tea Lanchava zou drie jaar geleden al een simultaan geven, maar vanwege corona is daar nooit iets van gekomen. Ditmaal kon het evenement wel doorgaan. Ze nam het in de Eper Gemeentewoning op tegen zestien spelers, waaronder een jeugdspeler uit de Oekraïne, die tijdelijk in Epe verblijft.

Gemakkelijk heeft Tea Lanchava, een vaste deelneemster aan de Nederlandse schaakkampioenschappen voor vrouwen en tevens oud-Nederlands kampioen, het in Epe niet gehad. Ze ontmoette behoorlijke tegenstand. Bartelo Oegema uit Heerde was de eerste die haar versloeg. Aan deze overwinning viel niets af te dingen. Ook Sander Wissink en Guido de Romph wisten hun partijen winnend af te sluiten. De remises kwamen op naam van Dries Elskamp en Chris Kruse. Kruse speelde een heel degelijke partij en dat is des te opmerkelijker omdat hij nog maar kort lid is van De Zeven Pionnen.

Met de simultaan is het schaakseizoen in Epe voorbij. De nieuwe competitie begint op de eerste dinsdag van september. Ondanks een voorgeschreven en wettelijke pauze van enkele maanden in de winterperiode, heeft De Zeven Pionnen een redelijk jaar achter de rug. In de externe competitie handhaafde het eerste team zich keurig in de middenmoot van de eerste klasse C. De interne competities konden allemaal ondanks corona worden afgewerkt, hoewel de opkomst in 2022 niet altijd even groot was. Luuk de Ruijter uit Heerde won de reguliere interne competitie, voor Dries Elskamp en Bartelo Oegema. De Ruijter schreef eveneens de grote beker voor de rapidcompetitie en het snelschaakkampioenschap op zijn naam.

Overzicht van de simultaan door Tea Lanchava in Epe. Evert Bastiaannet geeft haar de hand ten teken van overgave. (foto’s Dries Elskamp)

Sander Wissink (rechts) was een van de winnaars tegen Tea Lanchava.

Tea Lanchava aan het bord van Guido de Romph, die uiteindelijk ook van de damesgrootmeester wist te winnen.


Klaas Fiks wint de kleine beker

Na een barrage tegen Chris Kruse is Klaas Fiks winnaar geworden van de kleine beker, ook wel de kleine ladder genoemd. Fiks won de beslissingswedstrijd over twee partijen met 2 – 0. Een extra duel was nodig omdat beide spelers na drie ronden op 4 punten eindigden.

De kleine beker wordt gespeeld op momenten dat andere schakers bij De Zeven Pionnen een externe wedstrijd hebben. Afgelopen seizoen verliep ook voor de kleine beker wat rommelig. Niet alleen vanwege de niet altijd hoge opkomst en corona, maar tevens vanwege het chaotische verloop van de externe wedstrijden. Iedereen bij de Eper schaakvereniging hoopt op weer een normaal seizoen in het schaakjaar 2022 – 2023.


Eindstand na ronde 19

Voor de derde maal in successie is Luuk de Ruijter winnaar geworden van de interne competitie bij schaakvereniging De Zeven Pionnen. Hij werd met groot verschil kampioen. Op heel gepaste afstand werd Dries Elskamp tweede en Bartelo Oegema derde. De Ruijter verloor éénmaal en speelde eveneens éénmaal remise. Alle andere 17 partijen won hij.

De eerste drie schakers zijn in de loop van de competitie behoorlijk uitgelopen op de overige leden. Dat de genoemde spelers vrijwel elke clubavond aanwezig waren, speelt hierbij een rol van betekenis. Van de nieuwkomers bij de Eper schaakvereniging deed Wouter Beerthuis het heel goed. Hij eindigde als achtste. Maar ook Chris Kruse, Frans Voogt en Wim Dufoorte lieten na de coronapauze gedurende de wintermaanden zien dat ze de smaak te pakken hebben en zijn steeds beter gaan spelen.

Corona heeft het seizoen 2021 – 2022 voor een deel bedorven. Gedurende de maanden december en januari kon er niet worden geschaakt. Ook daarna kwamen de leden maar mondjesmaat naar de clubavonden. Maar er kon tenminste geschaakt worden, en dat was al een hele verbetering ten opzichte van het seizoen 2020 – 2021. In dat vorige seizoen is nauwelijks geschaakt. Heel veel leden heeft de vereniging dat niet gekost. Het aantal leden is vrijwel gelijk gebleven en schommelt rond de dertig.

Op 24 mei volgt nog een algemene ledenvergadering en op 31 mei besluit de vereniging het seizoen met een simultaan door damesgrootmeester Tea Lanchava. De nieuwe competitie begint zoals gebruikelijk bij De Zeven Pionnen op de eerste dinsdag van de maand september.

Partijen in Ronde 19 – 17-5-2022.

1E BastiaannetL.G.J. de Ruijter0-1
2D ElskampJ Flierman1-0
3H SchutteZ Ugljanin0-1
4H BusmanR Schuring½-½
5W DufoorteB Plooy0-1

Interne competitie 2021/2022 – de 7 pionnen – interne competitie

Rangschikking na Ronde 19 – 17-5-2022 – Layout 1.

PosNaamScoreWrdePrtWRVPrcSTPRBRtgAClByeAMBAZB
1L.G.J. de Ruijter549,540,016141190,60215021870030
2D Elskamp488,539,016104275,00185017650210
3B Oegema433,838,01676362,50176617460210
4Z Ugljanin301,537,01362553,8-1165415780060
5K Fiks291,036,01354453,81161200150
6R den Uyl280,035,0631258,301699163301120
7J Flierman250,734,01754841,21141114520020
8W Beerthhuis243,533,01444642,90138115000050
9E Bastiaannet240,732,0942355,611383169700100
10S Wissink225,331,0321083,312136202700160
11D Hovannesian223,030,0732257,1-11609000120
12H Schutte222,729,01526733,3-1150914890040
13R Douma208,828,0623158,30157400000
14R Schuring203,027,0522160,011582169800140
15H Abels193,726,0422075,001863183400150
16Chr Kruse175,825,01022630,00115500120
17H Busman174,024,01114627,31134412080170
18H Logtenberg146,023,0411237,501618159101140
19H.J. van der Vegt145,822,0412150,001462156100150
20J van Garderen136,021,0711521,4-11398130900120
21B Kasteel132,720,0821531,301284000110
22Frans Voogt121,319,0320166,71145300030
23B van der Wee110,018,0210150,00163416770000
24A van Dijk100,017,0210150,00 001160
25D.A. van der Maarel90,316,01100100,0-11716157200180
26W Dufoorte89,015,01210118,30120800110
27M.N. Rodewijk80,014,0201125,00 001160
28T Calje69,313,0201125,00180019000000
29H Tessemaker63,512,0101050,0-11588161500180
30B Plooy62,711,01100100,0-1 149200180
31H de Goede43,310,00000 0 176200190

Eindstand poule 1C

Navigeer direct naar een ronde:
Ronde 1 · Ronde 2 · Ronde 3 · Ronde 4 · Ronde 5 · Ronde 6 · Ronde 7 Slotronde ZZS!

TeamMPBP12345678
1. Apeldoorn 114468
2. ZZS! 11129.545
3. Hoogland 2937436
4. ESV 18295
5. 7 Pionnen 1624½½3
6. Apeldoorn 2426.535
7. PSV DoDO 1422.526
8. S.G. Zutphen 209.50½2

Persoonlijke Resultaten

SpelerRating1234567#Pt.TPRKl.W-We
Abels, H.A. (Henk)1834½011½53183850.05
Beerthuis, W. (Wouter)14581½0142.5155300.28
Elskamp, D. (Dries)1771½½10½1½741805-70.28
Garderen van, J.P.H. (Jan)13010001411446-20.52
Goede de, H.P. (Hans)176701½142.5181000.17
Hovanissian, D. (David)01½21.5193901.5
Kasteel, B. (Bernard)1305½0000060.513592-0.28
Logtenberg, A.G. (Harry)1598½10142.5166100.25
Oegema, B. (Bartelo)1743½1½32179110.12
Schutte, H.J. (Herman)14610000½060.513232-1.02
Ugljanin, Z. (Zeko)15970013117011-0.72
Wissink, S. (Sander)199310101007317611-1.8


Ede is Epe de baas

In de laatste wedstrijd in de extern SOS-competitie heeft het schaakteam van De Zeven Pionnen een 5-3 nederlaag te slikken gekregen van ESV uit Ede. De uitslag is enigszins geflatteerd. Met iets meer geluk was een beter resultaat mogelijk geweest. Gelukkig voor de Epenaren stond er niets meer op het spel. De Zeven Pionnen is in de middenmoot geëindigd en kon niet meer degraderen en evenmin nog promoveren.

Het duel tussen Ede en Epe werd gespeeld in Zwolle-Zuid tijdens een gezamenlijke slotronde. Vanwege de vele inhaalwedstrijden, door corona en de lock down, was het sluitstuk van de regionale competitie verplaatst naar mei. Ruim een maand later dan oorspronkelijk de bedoeling was.
Dries Elskamp liet voor de Eper club het eerste half punt aantekenen. Henk Abels en Bartelo Oegema volgden met eveneens een remise, evenals David Hovannesian. Maar David kreeg daarmee wellicht te weinig. Hij had lange tijd goede vooruitzichten en stond beter, maar zijn tegenstander redde zich met eeuwig schaak. De verrassing van de avond kwam op naam van Jan van Garderen. Jan speelde een heel goede partij en zette zijn tegenstander na een lang gevecht pardoes mat.
Herman Schutte, Berry Kasteel en Sander Wissink moesten zich gewonnen geven. Voor Herman en Sander betekende dat een teleurstellend resultaat. Sander leek te winnen in de aanval, maar kon de beslissende en winnende zet niet vinden. Herman verdedigde zich urenlang heel secuur en gaf zijn tegenstander geen aanknopingspunten. Het leek remise te worden, totdat Herman besloot een pion op te spelen en daarmee de partij alsnog uit handen gaf.

Met 6 punten uit 7 wedstrijden hebben de Epenaren lang geen slecht seizoen achter de rug. Bij begin van de chaotisch verlopen competitie hielden de Epenaren er rekening mee steeds tegen degradatie te moeten vechten, temeer ook omdat veel spelers om uiteenlopende redenen niet beschikbaar waren. Uiteindelijk is Schaakstad1 onbedreigd kampioen geworden. Zij hebben alle wedstrijden met grote cijfers gewonnen. ZZS! uit Zwolle-Zuid eindigde als tweede en mag promoveren naar de hoofdklasse, wanneer ze dat zouden willen. Enkele leden van Zwolle-Zuid kondigden al aan weinig trek te hebben in een avontuur in de hoogst mogelijke klasse. Zutphen2 en PSV/Dodo eindigden als laatst en een-na-laatst en degraderen naar de tweede klasse. Zutphen verloor zelfs alle wedstrijden en kwam tijdens de slotronde ook maar met vijf spelers opdagen.