Klaas Fiks wint de kleine beker

Na een barrage tegen Chris Kruse is Klaas Fiks winnaar geworden van de kleine beker, ook wel de kleine ladder genoemd. Fiks won de beslissingswedstrijd over twee partijen met 2 – 0. Een extra duel was nodig omdat beide spelers na drie ronden op 4 punten eindigden.

De kleine beker wordt gespeeld op momenten dat andere schakers bij De Zeven Pionnen een externe wedstrijd hebben. Afgelopen seizoen verliep ook voor de kleine beker wat rommelig. Niet alleen vanwege de niet altijd hoge opkomst en corona, maar tevens vanwege het chaotische verloop van de externe wedstrijden. Iedereen bij de Eper schaakvereniging hoopt op weer een normaal seizoen in het schaakjaar 2022 – 2023.


Eindstand na ronde 19

Voor de derde maal in successie is Luuk de Ruijter winnaar geworden van de interne competitie bij schaakvereniging De Zeven Pionnen. Hij werd met groot verschil kampioen. Op heel gepaste afstand werd Dries Elskamp tweede en Bartelo Oegema derde. De Ruijter verloor éénmaal en speelde eveneens éénmaal remise. Alle andere 17 partijen won hij.

De eerste drie schakers zijn in de loop van de competitie behoorlijk uitgelopen op de overige leden. Dat de genoemde spelers vrijwel elke clubavond aanwezig waren, speelt hierbij een rol van betekenis. Van de nieuwkomers bij de Eper schaakvereniging deed Wouter Beerthuis het heel goed. Hij eindigde als achtste. Maar ook Chris Kruse, Frans Voogt en Wim Dufoorte lieten na de coronapauze gedurende de wintermaanden zien dat ze de smaak te pakken hebben en zijn steeds beter gaan spelen.

Corona heeft het seizoen 2021 – 2022 voor een deel bedorven. Gedurende de maanden december en januari kon er niet worden geschaakt. Ook daarna kwamen de leden maar mondjesmaat naar de clubavonden. Maar er kon tenminste geschaakt worden, en dat was al een hele verbetering ten opzichte van het seizoen 2020 – 2021. In dat vorige seizoen is nauwelijks geschaakt. Heel veel leden heeft de vereniging dat niet gekost. Het aantal leden is vrijwel gelijk gebleven en schommelt rond de dertig.

Op 24 mei volgt nog een algemene ledenvergadering en op 31 mei besluit de vereniging het seizoen met een simultaan door damesgrootmeester Tea Lanchava. De nieuwe competitie begint zoals gebruikelijk bij De Zeven Pionnen op de eerste dinsdag van de maand september.

Partijen in Ronde 19 – 17-5-2022.

1E BastiaannetL.G.J. de Ruijter0-1
2D ElskampJ Flierman1-0
3H SchutteZ Ugljanin0-1
4H BusmanR Schuring½-½
5W DufoorteB Plooy0-1

Interne competitie 2021/2022 – de 7 pionnen – interne competitie

Rangschikking na Ronde 19 – 17-5-2022 – Layout 1.

PosNaamScoreWrdePrtWRVPrcSTPRBRtgAClByeAMBAZB
1L.G.J. de Ruijter549,540,016141190,60215021870030
2D Elskamp488,539,016104275,00185017650210
3B Oegema433,838,01676362,50176617460210
4Z Ugljanin301,537,01362553,8-1165415780060
5K Fiks291,036,01354453,81161200150
6R den Uyl280,035,0631258,301699163301120
7J Flierman250,734,01754841,21141114520020
8W Beerthhuis243,533,01444642,90138115000050
9E Bastiaannet240,732,0942355,611383169700100
10S Wissink225,331,0321083,312136202700160
11D Hovannesian223,030,0732257,1-11609000120
12H Schutte222,729,01526733,3-1150914890040
13R Douma208,828,0623158,30157400000
14R Schuring203,027,0522160,011582169800140
15H Abels193,726,0422075,001863183400150
16Chr Kruse175,825,01022630,00115500120
17H Busman174,024,01114627,31134412080170
18H Logtenberg146,023,0411237,501618159101140
19H.J. van der Vegt145,822,0412150,001462156100150
20J van Garderen136,021,0711521,4-11398130900120
21B Kasteel132,720,0821531,301284000110
22Frans Voogt121,319,0320166,71145300030
23B van der Wee110,018,0210150,00163416770000
24A van Dijk100,017,0210150,00 001160
25D.A. van der Maarel90,316,01100100,0-11716157200180
26W Dufoorte89,015,01210118,30120800110
27M.N. Rodewijk80,014,0201125,00 001160
28T Calje69,313,0201125,00180019000000
29H Tessemaker63,512,0101050,0-11588161500180
30B Plooy62,711,01100100,0-1 149200180
31H de Goede43,310,00000 0 176200190

Eindstand poule 1C

Navigeer direct naar een ronde:
Ronde 1 · Ronde 2 · Ronde 3 · Ronde 4 · Ronde 5 · Ronde 6 · Ronde 7 Slotronde ZZS!

TeamMPBP12345678
1. Apeldoorn 114468
2. ZZS! 11129.545
3. Hoogland 2937436
4. ESV 18295
5. 7 Pionnen 1624½½3
6. Apeldoorn 2426.535
7. PSV DoDO 1422.526
8. S.G. Zutphen 209.50½2

Persoonlijke Resultaten

SpelerRating1234567#Pt.TPRKl.W-We
Abels, H.A. (Henk)1834½011½53183850.05
Beerthuis, W. (Wouter)14581½0142.5155300.28
Elskamp, D. (Dries)1771½½10½1½741805-70.28
Garderen van, J.P.H. (Jan)13010001411446-20.52
Goede de, H.P. (Hans)176701½142.5181000.17
Hovanissian, D. (David)01½21.5193901.5
Kasteel, B. (Bernard)1305½0000060.513592-0.28
Logtenberg, A.G. (Harry)1598½10142.5166100.25
Oegema, B. (Bartelo)1743½1½32179110.12
Schutte, H.J. (Herman)14610000½060.513232-1.02
Ugljanin, Z. (Zeko)15970013117011-0.72
Wissink, S. (Sander)199310101007317611-1.8


Ede is Epe de baas

In de laatste wedstrijd in de extern SOS-competitie heeft het schaakteam van De Zeven Pionnen een 5-3 nederlaag te slikken gekregen van ESV uit Ede. De uitslag is enigszins geflatteerd. Met iets meer geluk was een beter resultaat mogelijk geweest. Gelukkig voor de Epenaren stond er niets meer op het spel. De Zeven Pionnen is in de middenmoot geëindigd en kon niet meer degraderen en evenmin nog promoveren.

Het duel tussen Ede en Epe werd gespeeld in Zwolle-Zuid tijdens een gezamenlijke slotronde. Vanwege de vele inhaalwedstrijden, door corona en de lock down, was het sluitstuk van de regionale competitie verplaatst naar mei. Ruim een maand later dan oorspronkelijk de bedoeling was.
Dries Elskamp liet voor de Eper club het eerste half punt aantekenen. Henk Abels en Bartelo Oegema volgden met eveneens een remise, evenals David Hovannesian. Maar David kreeg daarmee wellicht te weinig. Hij had lange tijd goede vooruitzichten en stond beter, maar zijn tegenstander redde zich met eeuwig schaak. De verrassing van de avond kwam op naam van Jan van Garderen. Jan speelde een heel goede partij en zette zijn tegenstander na een lang gevecht pardoes mat.
Herman Schutte, Berry Kasteel en Sander Wissink moesten zich gewonnen geven. Voor Herman en Sander betekende dat een teleurstellend resultaat. Sander leek te winnen in de aanval, maar kon de beslissende en winnende zet niet vinden. Herman verdedigde zich urenlang heel secuur en gaf zijn tegenstander geen aanknopingspunten. Het leek remise te worden, totdat Herman besloot een pion op te spelen en daarmee de partij alsnog uit handen gaf.

Met 6 punten uit 7 wedstrijden hebben de Epenaren lang geen slecht seizoen achter de rug. Bij begin van de chaotisch verlopen competitie hielden de Epenaren er rekening mee steeds tegen degradatie te moeten vechten, temeer ook omdat veel spelers om uiteenlopende redenen niet beschikbaar waren. Uiteindelijk is Schaakstad1 onbedreigd kampioen geworden. Zij hebben alle wedstrijden met grote cijfers gewonnen. ZZS! uit Zwolle-Zuid eindigde als tweede en mag promoveren naar de hoofdklasse, wanneer ze dat zouden willen. Enkele leden van Zwolle-Zuid kondigden al aan weinig trek te hebben in een avontuur in de hoogst mogelijke klasse. Zutphen2 en PSV/Dodo eindigden als laatst en een-na-laatst en degraderen naar de tweede klasse. Zutphen verloor zelfs alle wedstrijden en kwam tijdens de slotronde ook maar met vijf spelers opdagen.


Grote beker naar De Ruijter

De grote beker voor de winnaar van de rapidcompetitie is een prooi geworden van Luuk de Ruijter. Hij volgt Sander Wissink op als kampioen. Sander speelde dit seizoen niet meer in de rapidcompetitie, waarbij spelers bedenktijd van 15 minuten per persoon hebben.

Luuk won alle vijf partijen. Tweede werd Dries Elskamp, voor Zeko Ugljanin. In totaal plaatsten zich zes spelers na twee voorronden voor de slotronde. In de B-groep won Wouter Beerthuis al zijn partijen, met Hans Busman en Jan Flierman op een gedeelde tweede plaats.

Uitslag van de finalegroep:

  1. Luuk de Ruijter 5 punten
  2. Dries Elskamp 3,5
  3. Zeko Ugljanin 3
  4. Klaas Fiks 2
  5. Henk Abels 1
  6. Chris Kruse 0,5

De B-groep:

  1. Wouter Beerthuis 3
  2. Jan Flierman en Hans Busman 1,5
  3. Wim Dufoorte 0


Luuk de Ruijter prolongeert snelschaaktitel

Luuk de Ruijter heeft zijn snelschaaktitel uit het seizoen 2019 – 2020 geprolongeerd. Uit zeven ronden behaalde hij de maximale score, dus 7 punten. Vorig seizoen is het snelschaakkampioenschap niet gespeeld vanwege corona.

In vergelijking met andere jaren is het kampioenschap op een wat andere wijze gespeeld. De indeling in groepen is verlaten. Ditmaal is gekozen voor één grote groep, waarbij de sterksten steeds tegen elkaar spelen. Een indeling via een computer na elke ronde is daarbij noodzakelijk. De veranderde werkwijze verliep tot verrassing van velen uitermate snel en goed.

Na Luuk de Ruijter legde Bartelo Oegema beslag op de tweede plaats. Hij verloor twee van de zeven gespeelde partijen. Derde werd Henk Abels met 4,5 punten.

De einduitslag van het snelschaak 2022, seizoen 2021 – 2022:

PosNaamPrtWRVScoreSRWrstSBgrRtgTPRSRtg
1Ruijter77007,01126,026,000 0
2Oegema75025,0-1-127,518,000 0
3Abels74124,51227,515,250 0
4Uyl74034,0-1-127,010,500 0
5Elskamp73133,51129,511,750 0
6Kruse72323,5-1-126,512,250 0
7Fiks72323,5-1125,58,250 0
8Bastiaannet73133,51122,06,750 0
9Schutte72323,5-1-219,57,250 0
10Ugljanin73133,51-119,06,250 0
11Busman73043,0-1-122,05,500 0
12Maarel72142,51128,59,750 0
13Flierman72052,0-1-119,52,500 0
14Dufoorte70070,01123,00,000 0

Winst met een bijsmaak

Eindelijk is de wedstrijd Zeven Pionnen tegen Zutphen2 in de Eper Gemeentewoning gespeeld. Het is een duel dat vorig jaar is afgelast wegens corona. Het heeft erg veel moeite gekost deze wedstrijd op de agenda en dus gespeeld te krijgen. Herhaalde malen is Zutphen2 benaderd, maar zij zagen geen kans een volledig team op de been te krijgen. Uiteindelijk is de wedstrijd eind april gespeeld, maar slechts met vier spelers van Zutphen. Dat is jammer. Vier Eper spelers moesten daardoor werkeloos toekijken. Bovendien is maar zeer de vraag of de uitslag de krachtsverhoudingen goed weergeeft. Het is een zege met een bijsmaak, met name vanwege corona.

Met 4 reglementaire overwinningen en goede zeges van Bartelo Oegema en Henk Abels en een remise van Wouter Beerthuis is de einduitslag 6,5 tegen 1,5 geworden. In het voordeel van de Epenaren dus, die zich daarmee veilig mogen wanen in de eerste klasse C. Alleen Zeko Ugljanin moest zich na lange strijd gewonnen geven.

De externe competitie is nog niet ten einde. Donderdag 12 mei volgt de laatste gezamenlijke ronde in Zwolle. De Epenaren nemen het dan op tegen ESV uit Ede, een sterke tegenstander. Het is overigens twijfelachtig of het Eper team dan volledig en dus met 8 spelers aan de start kan verschijnen. Het afgelopen, nogal chaotisch verlopen seizoen, heeft ook in het teken gestaan van een zoektocht naar spelers en invallers. Zoals Zutphen2 geen team op de dinsdag op de been kon krijgen, zo kampten de Epenaren met hetzelfde probleem op andere dagen dan de dinsdag.

Het is hopen op een normaal seizoen, waarbij elke wedstrijd gewoon gespeeld kan worden.


ronde 18

Partijen in Ronde 18 – 19-4-2022.

1L.G.J. de RuijterH Schutte1-0
2W BeerthhuisD Elskamp0-1
3Z UgljaninW Dufoorte1-0
4Frans VoogtE Bastiaannet0-1

Rangschikking na Ronde 18 – 19-4-2022 – Layout 1.

PosNaamScoreWrdePrtWRVPrcSTPRBRtgAClByeAMBAZB
1L.G.J. de Ruijter514,540,015131190,01214521870030
2D Elskamp453,039,01594273,3-1184817650210
3B Oegema403,038,01676362,50176617460110
4R den Uyl290,037,0631258,301699163301110
5Z Ugljanin269,036,01252550,00163115780060
6K Fiks259,835,01354453,81161200050
7E Bastiaannet248,834,0842262,501312169700100
8J Flierman246,033,01654743,82141714520020
9W Beerthhuis230,232,01444642,90138115000040
10S Wissink224,331,0321083,312136202700150
11D Hovannesian224,030,0732257,1-11609000110
12H Schutte219,229,01426635,7-2154114890040
13R Douma206,828,0623158,30157400000
14H Abels198,027,0422075,001863183400140
15R Schuring184,726,0421162,521708169800140
16H Busman164,525,01013625,00130612080170
17H.J. van der Vegt156,524,0412150,001462156100140
18Chr Kruse151,323,01022630,00115500020
19H Logtenberg139,022,0411237,501618159101130
20J van Garderen136,021,0711521,4-11398130900110
21B Kasteel133,720,0821531,301284000100
22Frans Voogt122,319,0320166,71145300020
23B van der Wee112,018,0210150,00163416770000
24A van Dijk100,017,0210150,00 001150
25D.A. van der Maarel90,316,01100100,0-11716157200170
26W Dufoorte88,015,01110109,1-1124600110
27M.N. Rodewijk80,014,0201125,00 001150
28T Calje69,813,0201125,00180019000000
29H Tessemaker63,012,0101050,0-11588161500170
30H de Goede47,711,00000 0 176200180
31B Plooy43,310,00000 0 149200180

Tweede ronde rapidcompetitie

Bij De Zeven Pionnen is de tweede ronde van de rapidcompetitie gespeeld. Deelnemers werken drie partijen op een avond af en krijgen daarvoor elk 20 minuten plus 10 seconden per zet bedenktijd. Wie een ronde gemist heeft krijgt 1 punt. Bij een bye wordt 2 punten gegeven. Dat is alleen van toepassing op Klaas Fiks.

De uitslagen van de tweede ronde:

groep 1:
Rein Schuring 1,5
Rogier den Uyl 1,5
Herman Schutte 3
Wim Dufoorte 0

groep 2:
Henk Abels 2,5
Jan Flierman 0,5
Klaas Fiks 1
Chris Kruse 2

groep 3:
Dries Elskamp 2
Hans Busman 1
Frans Voogt 3

Stand na 2 ronden:

Henk Abels 4
Luuk de Ruijter 4
Herman Schutte 4
Frans Voogt 4
Klaas Fiks 3
Dries Elskamp 3
Chris Kruse 3
Bartelo Oegema 3
Zeko Ugljanin 3
David Hovannesian 3
Rein Schuring 2,5
Rogier den Uyl 2,5
Wim Dufoorte 1
Hans Busman 1
Jan Flierman 1


ronde 17

Partijen in Ronde 17 – 5-4-2022.

1J FliermanL.G.J. de Ruijter0-1
2D ElskampD Hovannesian½-½
3B OegemaZ Ugljanin1-0
4K FiksH Schutte1-0
5E BastiaannetW Beerthhuis0-1
6R SchuringChr Kruse1-0
7H BusmanFrans Voogt0-1

Afwezig

D.A. van der MaarelAfw met berichtB PlooyAfw met bericht
H TessemakerAfw met berichtB van der WeeGeen lid
H.J. van der VegtAfw met berichtR DoumaGeen lid
T CaljeGeen lidH AbelsAfw met bericht
R den UylAfw met berichtB KasteelAfw met bericht
H LogtenbergAfw met berichtA van DijkAfw met bericht
J van GarderenAfw met berichtS WissinkAfw met bericht
M.N. RodewijkAfw met berichtH de GoedeAfw met bericht
W DufoorteParing bye

Rangschikking na Ronde 17 – 5-4-2022 – Layout 1.

PosNaamScoreWrdePrtWRVPrcSTPRBRtgAClByeAMBAZB
1L.G.J. de Ruijter488,540,014121189,30214121870030
2D Elskamp426,539,01484271,40184217650210
3B Oegema382,838,01676362,50176617460100
4R den Uyl282,037,0631258,301699163301100
5K Fiks250,036,01354453,81161200040
6Z Ugljanin247,535,01142545,5-1163115780060
7D Hovannesian238,334,0732257,1-11609000100
8S Wissink229,033,0321083,312136202700140
9H Abels221,732,0422075,001863183400130
10R Douma219,831,0623158,30157400000
11J Flierman218,030,01654743,82141714520010
12H Schutte214,729,01326538,5-1154714890040
13W Beerthhuis210,328,01344546,2-1138415000040
14E Bastiaannet195,527,0732257,111312169700100
15R Schuring188,726,0421162,521708169800130
16H Logtenberg154,025,0411237,501618159101120
17H.J. van der Vegt149,524,0412150,001462156100130
18Chr Kruse142,223,01022630,00115500010
19J van Garderen137,322,0711521,4-11398130900100
20H Busman125,521,01013625,00130612080070
21B Kasteel121,020,0821531,30128400090
22Frans Voogt116,319,02200100,00195800020
23B van der Wee105,018,0210150,00163416770000
24D.A. van der Maarel95,717,01100100,0-11716157200160
25A van Dijk93,016,0210150,00 001140
26T Calje81,015,0201125,00180019000000
27M.N. Rodewijk80,014,0201125,00 001140
28W Dufoorte77,713,01010910,00127300110
29H Tessemaker64,512,0101050,0-11588161500160
30H de Goede47,711,00000 0 176200170
31B Plooy43,310,00000 0 149200170